صلوات برای سلامتی امام زمان
نظر سنجی
اگه جنگ بـشه دوست داریـد تـو کـدوم قسمت فعالیت کنید؟بنر همسنگراندکتر حسن عباسی
سفیران تلاش
598 نامه
اسلام مدیا
نوای بی نوایی
وبسایت 598نامه ؛ روایتی دیگر از عاشقی

♥ لبیک یا خامنه‏ ای ♥

برداشتی انسانی از آزادی / استاد رحیم پور ازغدی / لینک مستقیم دانلود

ایشان در جلسه سخنرانی که در برنامه یادمان علامه جعفری (ره) گنجانده شده است پس از باز کردن گوشه ای از شخصیت علامه جعفری (ره) به بیان مسئله آزادی می پردازند. ایشان ابتدا دلایل طرح این بحث را بیان می کنند :

۱ – به دلیل آنکه مسئله آزادی یک مسئله مادر نظری در اکثر حوزه های معرفت، اخلاق، حقوق، اقتصاد و … است.

۲ – به جهت نظریه پردازی علامه جعفری (ره) و دیگر بزرگان در حوزه آزادی

برداشتی انسانی از آزادی / استاد حسن رحیم پور ازغدی

برداشتی انسانی از آزادی / استاد حسن رحیم پور ازغدی


همایش : یادمان علامه جعفری (ره)

کاری از : مؤسسه طرحی برای فردا

در باب آزادی ذکر چند نکته کوتاه ضروری است:

  • آزادی یک مقوله قابل مناقشه نیست. بدون آزادی حریت، مسئولیت پذیری، خلاقیت و… معنا ندارد و آزادی با حوزه های وسیع حکمت عملی و نظری در ازتباط است و اینکه آزادی بایستی در متن دین معنا پیدا کند.
  • آزادی یک کشف جدید یکی دو قرن اخیر نیست؛ فاعل آزاد می تواند مسئول فعل خود باشد.
  • بدون آزادی، ریا و فریب کم هزینه تر صورت می گیرد.
  • افراط در آزادی، عین خود استبداد است؛ چه استبداد فردی و چه استبداد جمعی. با وجود آزادی دولتمردان از عیوب سیستمی و بازخورد های جامعه زودتر باخبر می شوند.
  • فقط افراد ضعیف و مستبد از آزادی می ترسد و مسئله آزادی در متن اسلام تعریف می شود و در این مقوله آزادی مطلق معنا ندارد.
  • آزادی اسلامی با عدالت معنا می پذیرد و در سایه حقیقت در حوزه معرفت، فضیلت در حوزه اخلاق، عدالت در حوزه رفتار اجتماعی تعریف می شود؛ چون اگر آزادی از مدار خود خارج شود، فواید ذکر شده آزادی به نقیض خود تبدیل می شوند.

با تفاسیر فوق آزادی در سایه اسلام تعریف می شود و یک حق مسلم دینی است و آزادی در یک جامعه یک وسیله رسیدن به هدف غیر قابل اجتناب هست. ایشان در ادامه سخنرانی محورهای صحبت خود را حول چند نکته اساسی پیرامون موضوع آزادی قرار دادند که در زیر خلاصه ای از هر محور نوشته شده است :

نکته اول : وسیله بودن آزادی منافاتی با حق بودن آن ندارد و آزادی یک حق دینی است اگر مقدمه تعریف دینی آن را بپذیریم.

نکته دوم : مسئله آزادی و حقوق بشر مشمول مرور زمان نمی شود. به تعریف حضرت علی (علیه السلام) که می فرمایند حق قدیم را هیچ چیز ابطال نمی کند. در تعریف غیر دینی حق و حقوق بشر، حق قرار دادی است و مشمول مرور زمان می شود.

اگر دیدگاه های مختلف نسبت به آزادی پیدا و مشخص شوند و از میان روند، اختلافات نظری از میان می رود.

نکته سوم : در تعبیر اسلامی آزادی سر جمع تمام حقوق فردی و اجتماعی انسان و عدالت به معنای احقاق حقوق است. عدالت و آزادی در معارض یکدیگر نیستند. اما اختلاف اسلام و غرب در مبنای آزادی و اهداف آزادی است نه در خود آزادی. بدین مفهوم که آزادی مقدم بر عدالت و در عرض عدالت تعریف می شود.

نکته چهارم : مغالطه در مفهوم آزادی؛ انسان خود هدف است پس آزادی هدف غایی است. این سؤال پیش می آید که چه چیز انسان هدف است؟ در این تعبیر نادرست؛ آزادی هدف انسان است نه انسان هدف آزادی و آزادی وسیله ای برای رسیدن به انسان است.

آزادی انسان در سایه انسانیت انسان بایستی صورت گیرد و این تنها برداشت انسانی از آزادی است. و آزادی بی قید و شرط معنا و مفهومی ندارد و به تعبیری آزادی هر انسان محدود به آزادی های دیگران و به تکالیف خود شخص با قطع نظر از دیگران، می شود.

نکته پنجم : ( در باب آزادی اندیشه و آزادی بیان از علامه جعفری ) تفکر در هر چیزی که قابل تفکر است و فایده عقلایی برای فرد یا جامعه دارد؛ اندیشه را نمی توان تحمیل کرد بلکه اندیشیدن با طی طریقت آن بایستی آموخت. اگر آزادی بیان نباشد؛ حرفهای نا حق و باطل گفته نخواهد شد و در سایه آن هم حرفهای حق هم گفته نخواهد شد و در کل به ضرر ایده ها و تفکرات به حق تمام می شود، چرا که باطل به هر نحو چون علف هرز رشد خواهد کرد.

از علامه جعفری نقل است که می فرمایند: آزادی در گفتن بدون دقت در چه گفتن آزادی بیان نیست و قابل ارزش گذاری نیست. حرف زدن به خودی خود ارزشمند نیست؛ عده ای از طریق حرف زدن سعی در تخلیه روحی خود دارند و عده ای دیگر به خیال خود حرفهای مهمی در ذهن دارند و بیان آنها باعث تغییر جریان فکری بشر می شود و عده ای هم از طریق حرف زدن و سخنرانی به امرار معاش می پردازند و این چنین عده از افراد که در گفتمان خود نه سعی در جهت روشن کردن حقیقت و نه سعی در جهت سرکوب باطل دارند، تنها سعی در جلب رضایت عموم افراد به خود هستند و می توان گفت این نتیجه آزادی مطلق در بیان است که قربانی اصلی آن هم جامعه است.

در کل می توان گفت که یک حدودی برای تنظیم جامعه بایستی قرار داد و در آن حدود بایستی آزادی بیان، اندیشه و آزادی سیاسی رعایت شود. و در نفی آزادی مطلق بیان می توان گفت که هر کس هر چیزی را نمی تواند بیان کند.

»» بخش تصویری

.::. دانلود با کیفیت بالا .::.
(فرمت: MP4 – ابعاد تصویر: ۲۶۴*۳۵۲)

.::. دانلود نسخه مخصوص موبایل – ۳gp .::.

(حجم کل:۶۱ MB )
لینک اصلی | لینک کمکی

»» بخش صوتی

.::. دانلود با کیفیت بالا .::.

(حجم کل:۳۶ MB )
لینک اصلی | لینک کمکی

.::. دانلود با کیفیت متوسط .::.

(حجم کل:۱۳ MB )
لینک اصلی | لینک کمکی

.::. دانلود با کیفیت پایین .::.

(حجم کل:۴ MB )
لینک اصلی | لینک کمکی
تاریخ ماندگاری لینک اصلی: نا محدود
منبع: MobinMedia.ir


در مورد فایل های این نوشته به چند نکته توجه فرمایید:
۱- اگر لینک دانلود چند قسمتی است، ابتدا تمام فایلهای مربوطه را دریافت کرده؛ سپس با کلیک روی فایل فشرده اولی اقدام به بازگشایی(Extract) فایل صوتی یا تصویری مربوطه به طور کامل نمایید. لازم به ذکر است برای این کار قبل از آن شما بایستی نرم افزار Winrar را از اینجا دانلود کرده و آن را نصب نمایید.
۲- برای پوشش دادن سطح وسیعی از بازدید کنندگان سایت، فایل های تصویری سایت در سه کیفیت بالا با فرمت mkv. یا mp4. ، کیفیت متوسط با فرمت wmv. و کیفیت مخصوص نسخه موبایل با فرمت ۳gp. قرار داده شده است؛ به علاوه در بخش سخنرانی ها، فایل های صوتی آنها نیز در سه کیفیت بالا، متوسط و پایین با فرمت mp3. قرار گرفته شده است.
۳- اگر پس از بازگشایی فایل فشرده، پسوند فایل تصویری mkv. یا mp4. بود، برای نمایش آن از نرم افزار KMplayer استفاده نمایید (لینک دانلود).
۴- در صورتی که لینک (های) دانلود مربوط به یک نرم افزار می باشد، پس از دانلود تمامی قسمتهای آن، فایل (های) مورد نظر را اکسترکت کرده و برای اجرا یا نصب نرم افزار در فولدر اکسترکت شده بر روی فایل اجرایی اصلی با پسوند exe کلیک کنید.
۵- در صورت خراب بودن لینک اصلی از لینک کمکی درج شده استفاده کنید؛ ابتدا روی لینک کمکی مورد نظر کلیک کنید، سپس در صفحه باز شده جدید به مدت چند ثانیه تأمل کرده تا لینک های کمکی از چندین سرور معتبر اشتراک گذاری فایل مانند [۲Shared ,RapidShare, MegaUpload, MediaFire, FileFactory, EasyShare] برای شما نمایان شود. از یک مورد به انتخاب خود استفاده کنید.
۶- نظرات خود در مورد این نوشته یا مشکلات احتمالی درمورد خرابی فایل یا خرابی لینک دانلود فایل های این نوشته در قسمت ارتباط با ما یا در بخش نظرات همین نوشته بیان کنید.طبقه بندی: استاد رحیم پور ازغدی، سخنرانی،

برچسب ها: Constructivism، Fascism، Gay، Liberalism، Manifest، Marxism، Natinonalism، Phobia، Positivism، Socialism، Volter، آزادی، آزادی اجتماعی، آزادی اسلام، آزادی اندیشه، آزادی بیان، آزادی فردی، آزادی مطلق، آزادی مطلق در بیان، اخلاق، استاد رحیم پور ازغدی، اسلام، اقتصاد، التقاط، انحرافات اخلاقی، انسانیت، انضباط اخلاقی، اپوزیسیون، ایدئولوژی، باطل، برداشتی انسانی از آزادی، بردگی، تئوری، تحجر، ترویج، جامعه، جنگ، حداقلی، حریت، حریم، حریم خصوصی، حضرت علی (علیه السلام)، حق، حق قدیم، حقوق، حقوق بشر، حقیقت، حکمت عملی، حکمت نظری، دانلود، دختر کشی، دکتر علی شریعتی، دیکتاتوری، روشنفکری، سخنرانی، سقراط ایران، سقراط خراسان، سوسیالیسم، شستشوی مغزی، طراحی جامعه از بالا، عدالت، عقلانیت، علامه چعفری (ه)، علم حصولی، علم حضوری، فاشیسم، فضلیت، فلسفه، فوبیا، فکر معاصر دینی، قانون، لیبرالیسم، لینک مستقیم، مؤسسه طرحی برای فردا، مارکسیسم، مانیفست، مرور زمان، مسئله مادر نظری، معرفت، منطق، مینیمالیسم، ناسیونالیسم، نظریه، نژادپرستی، همجنس گرایی، ولتر، پوزیتیویسم، چه گفتن، کانستراکتیویسم، کلمه، گفتمان اسلامی معاصر،
توسط: سرباز گمنام امام زمان (عج)
نظرات
درباره وبلاگ


رزمنده ای كه در فضای سایبری میجنگی! برای فشردن كلید های كامپیوتر وضو بگیر و با نیت قربت الی الله مطلب بنویس بدون كه تو مصداق و ما رمیت اذ رمیت و لكن الله رمی هستی.
شما در شبهای تاریك "جبهه سایبری" از میدان مین گناه عبور می كنید مراقب باشید، به شهدا تمسك كنید بصیرتتون را بالا ببرید كه تركش نخورید رابطه خودتونو با خدا زیاد كنید با اهل بیت یكی بشید و در این راه گوش به فرمان آن ها باشید...
آخرین مطالب
-

فیلم های ما در سرور آپارات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات